Avukat ve Hukuk Büroları İçin SEO
SEO

Avukat ve Hukuk Büroları İçin SEO

Konu dijital pazarlamaya gelince bir internet sitesinin tercih edebileceği çeşitli kanallar olsa da bazı sektörlerde pazarlama konusu regülasyonlara takılabiliyor. Özellikle avukatlık, hukuk büroları ve mali müşavirler bu sektörlerden bazıları. Örneğin bir avukat kendi sitesine Google Ads, Facebook & Instagram üzerinden reklam veremiyor. Bu da aslında dijital pazarlama açısından büyük bir engel.

Bu tarz bir durumda avukatın veya hukuk bürosunun SEO yapması gerekiyor ancak SEO hiç bilmeyen birisi için sinir bozucu bir durum olabiliyor. Bu durumda da kendi sitesi için SEO öğrenmesi gerekiyor (ki sıfırdan başlayan birisi için aylar sürebilir) ya da sitesi için SEO hizmeti verecek bir SEO uzmanı veya SEO ajansı bulması gerekiyor. En iyi SEO Ajansı CORAZU ile çalışarak yükselin.

SEO Olmadan Organik Ziyaretçi Çekmek Mümkün mü?

Aslında mümkün, eğer bir avukat iyi ve faydalı içerik yazabilirse bunu Medium gibi bir platformda paylaşarak zamanla sıralama almasını sağlayabilir. Bu içerikten internet sitesine yapılan bir link yönlendirmesi de potansiyel müşterilerin hukuk bürosunu aramasını sağlayabilir.  Buna içerik pazarlaması denir ve CORAZU’nun Avukat SEO ve Hukuk Bürosu SEO hizmetlerinde en çok kullandığı yöntemdir.

Bir yerden sonra sadece Medium’dan ilerlemek zorlaşabilir. Çünkü Medium son zamanlarda içerikleri reklam olarak kullanan hesaplara adeta savaş açtı. Yayınlanan içerikler incelemeye gidebiliyor. Böyle bir durumda tek pazarlama kanalını Medium olarak kullanmak riskli oluyor.

Mantıklı olan şey de her avukatın ve hukuk bürosunun kendi sitesine SEO çalışması yapması veya bir SEO ajansı / SEO uzmanıyla anlaşarak SEO hizmeti almasıdır.

Bu içerikte, CORAZU ile çalışmak için sebepler verilmeyecek. İçeriğin geri kalanında Avukat SEO & Hukuk Bürosu SEO nasıl yapılır onu anlatacağız. Eğer çalışma metodumuzu öğrenmek isterseniz veya SEO hizmetimize neler dahil onları görmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Avukat SEO ve Hukuk Bürosu SEO Nasıl Yapılır?

SEO’nun nasıl yapılacağı her sektöre göre değişebilir ama teknik SEO kısmı o kadar da değişmez. Her sitenin yapması gereken temel SEO işlemleri vardır ve avukatın web sitesinde de bunların yapılması gerekir çünkü arama motorlarının web sitenizdeki içerikleri doğru okuması ve kolay taraması; belirlediğiniz anahtar kelimelerde sitenizin üst sıralara yerleşmesini sağlayan temel işlemler arasındadır. Web sitesi tasarımı da aynı şekilde SEO’yu etkileyebilir. Tasarımın özgün olması, kullanıcı deneyiminin yüksek olması (örneğin kullanıcının rahat bir şekilde sitede gezinmesi, hızlı bir sitede gezinmesi) tasarımın etkisi olarak örnek verilebilir.

Adım 1 – Optimizasyon İçerde Başlar

İç SEO çalışmaları bir SEO çalışmasının temelidir. Sitenin arama motorlarına uygun hale getirilmesi, arama motoru tarama botlarının sitenizi daha iyi taramasını sağlar. Sitenizin navigasyon yapısı, anahtar kelime optimizasyonları, teknik SEO işlemleriyle birlikte iç SEO işlemlerini yapabilirsiniz.

Teknik SEO kısmında ise statü kodu düzeltmeleri, tekrar eden meta açıklama, başlıklar, heading etiketleri gibi işlemlerle sitenizi teknik bakımdan optimize edebilirsiniz. Yapısal veri işaretlemelerinin doğru yapılması da sitenizin sıralamalarını yükseltecek işlemlerdir.

Adım 2 – Alan Adı ve Hosting

Avukat sitelerinin alan adlarının av.tr olmasının SEO açısından çok fazla bir önemi yoktur. Daha çok kullanıcıların sitenize güvenmesini sağlayacağı için SEO açısından etkili olacağı düşünülmektedir. Fakat asıl sitenin .com olması çok daha akılda kalıcıdır. Kısacası SEO’nun alan adı seçimiyle herhangi bir ilgisi yoktur.

Hosting konusuda gelindiğinde ise, güvenilir bir firmayla çalışmak çok daha önemlidir. Bunun sebebi de kesinti oranı konusunda kendisini kanıtlamış, müşteri memnuniyeti yüksek hosting firmalarıyla çalışılmalıdır. Özel bir sunucuya, özel bir IP adresi üzerine kurulmuş hızlı bir site SEO açısından en ideal sitedir.

Adım 3 – İçerik Her Şeydir

Herhangi bir reklam çalışması yapmak yasak olduğu için bir avukat SEO veya hukuk bürosu SEO işleminde yapılması gereken asıl şey optimizasyonu iyi yapılmış bir site ve çok iyi bir içerik pazarlaması stratejisidir. Bir avukata en çok sorulan 20 soruyu düşünün ve bunları rakiplerinizden daha iyi anlatarak yazın. 1 aylık içerik stratejisi bu şekildedir.

Bu içeriklerin SEO uyumlu olarak düzenlenmesi, doğru başlıklarla yazılması o yazının Google sıralamasını artırır. Bu yüzden içerikleri mümkün olduğunca SEO uyumlu yazılması gerekir.

Kaliteli içerik nasıl üretilir bunu öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak yazımıza gidebilirsiniz.

Adım 4 – Google Benim İşletmem’i Kullanın

Google Benim İşletmem özellikle lokal aramalarda SEO’dan hatta Google Ads’den daha etkili oluyor. Potansiyel müşterileri yakalamak için en iyi kanal olan Google Benim İşletmem sizin gizli silahınız olmalıdır.

Sürekli yeni yayınlar eklemeler, mevcut müşterilerinizden yorum & inceleme yazmaları için talepte bulunmak, “Bilgi” kısmındaki ayarların tamamen doldurulması ve doğru yapılması gibi işlemler sizin Google Maps sıralamanızı yükseltecektir. Aslında bu da bir nevi lokal SEO çalışmasıdır.

Harita kodunuzu sitenize eklemek sitenizle işletmeyi birbirine daha sıkı bağlayacaktır. Sitenizin güçlendikçe harita kaydınız da güçlenecektir.

Adım 5 – Kaliteli Backlink İnşası Mecburi

Başka sitelerden sitenize link verilmesi işlemine backlink denir. Bu işlem aslında sizden daha bilinen ve otoriter birinin size referans olmasıdır. Bu işlem sonucu Google sitenizi daha otoriter görmeye başlar. Ancak 3-5 backlink size yeterli olmaz. Düzenli olarak link inşasıyla birlikte onlarca farklı backlink almak gerekir.

Dikkat!

Her backlink işe yaramaz. Sizin sitenizin alan adından daha eski olmalıdır, çeşitli 3.şahıs SEO metrikleri (DA & PA, UR & DR, TF & CF gibi) bakımından sizin sitenizden daha iyi olmalıdır, sitenizle benzer hatta aynı sektörden olması ekstra puandır, organik ziyaretçi sayısı daha fazla olmalıdır.

Bu şekilde olmayan linklere binlerce lira verseniz bile size katkısı beklediğiniz kadar olmaz.

Etki bakımından da edu ve gov uzantılı backlinkler size çok daha fazla fayda sağlar.

Kapanış

SEO, reklam yasağı olan meslekler açısından gerçekten tek çözüm. Çünkü “ankara boşanma avukatı” veya “ankara ceza avukatı” şeklinde Google’dan arama yapan web sitelerini Google ilk sayfasına çıkaran işlem SEO’dur. Bu işlemde dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Tasarım açısından özendiğiniz web siteniz aynı şekilde SEO açısından da iyi olmalıdır çünkü yeni müşteriler ancak SEO ile kolayca bulunabilir.

Özellikle içerik pazarlaması avukat SEO ve hukuk bürosu SEO hizmetinde en çok başvurulan yöntemdir. Yazdığınız içeriği okuduktan sonra bu konuyla ilgili olarak hizmet almak isteyen organik ziyaretçiler olabilir.

Eğer “Siteme vakit ayıramıyorum, SEO hizmeti ile uğraşamam” diyorsanız CORAZU olarak size yardımcı olabiliriz.

Yapmanız gereken tek şey, teklif al sayfamızı ziyaret etmeniz. Daha sonra satış temsilcimiz size özel SEO fiyat teklifi ile geri dönüş yapacaktır.