E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal Medya

E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Yönetimi

E-ticaret sitelerine özel sosyal medya yönetimi, E-ticaret siteniz ile ulaşmayı ve ürün satışı gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz kitleye en başarı şekilde ulaşabilmenizi sağladığımız hizmetimizdir. E-ticaret siteleri için sosyal medya yönetimi ile markanıza ait sosyal medya sayfanızdan, E-ticaret sitenize kullanıcı trafiği alabilmenizi sağlıyoruz. Sosyal medya yönetimi ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitesi için sosyal medya yönetimi yapma aşamasında uygulananlar:

 • Hedef Kitle Belirleme: İlk olarak ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin ne olduğunu belirleriz. Kitlenin yaş aralığını, cinsiyet ağırlığını, ilgi alanlarını dikkate alarak, onların en fazla ilgi göstereceği paylaşımları gerçekleştiririz.
 • İçerikleri Yönetme: Arama motorlarında iyi bir aşama kaydedebilmeniz için sosyal medyada paylaşamaya uygun formatlı ve kaliteli, sektör alanınız ile ilgili güncel içerikleri üretiriz.
 • Diyalog Yöntemi: E-ticaret sitenize ait olan sosyal medya sayfasına, müşteriler tarafından yorum yapıldığında veya herhangi bir soru paylaşıldığında, en kısa sürede yanıtlanması gerekir. Bu sosyal medya üzerinden müşteri memnuniyetinin sağlanması için uygulanmalıdır.
 • Reklam Yönetimi: Sosyal medyada başarı yakalamak için reklam yapmak önemlidir. Bu kapsamda markanıza ait video veya animasyon reklam içeriklerinizi, düzenli aralıklar ile sosyal medya sayfasına yükleriz.
 • Sosyal Medya Dönüş Analizi: Bu adımda sosyal medya üzerinden yapılan ürün görseli, link, kampanya paylaşımları üzerinden E-ticaret sitesine ne kadar yönlendirme alındığı ölçülür. Kullanıcıların bu alandan E-ticaret sitesine ne oranda eriştikleri hesaplanır.

E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Yönetiminin Avantajları Neler?

E-ticaret sitesi için sosyal medya yönetiminin fırsatları:

 • E-ticaret siteleri için sosyal medya yönetimi sosyal medya adresinizden E-ticaret adresinize kullanıcı trafiği çekebilmenize imkan sağlar.
 • Hedef kitlenize yaptığınız kaliteli paylaşımlar ve kampanyalar ile direk ulaşabilirsiniz.
 • Sosyal medya sayfası üzerinden ürünlere yönelik yapacağımız paylaşımlar ardından bu alandan E-ticaret sitesine gelerek online alışveriş gerçekleştiren bir kitle oluştururuz.
 • E-ticaret sitesindeki yükselen satış oranına bağlı olarak kazançları yükseltme avantajı elde edersiniz.
 • Sosyal medya yönetimi hedef kitlenize sadece ulaşmayı değil aynı zamanda yorumlama ve paylaşım üzerinden doğru iletişim kurabilmeyi sağlar.

E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Yönetimi İçin Altın Kurallar

E-ticaret sitesi sosyal medya yönetiminin altın kuralları arasında haftalık programlama üzerinden çalışmak yer alır. Örneğin devamlı olarak aynı kampanyaların ve aynı reklamların sosyal medya sayfasında paylaşılması, hedef kitleyi bir süre sonra sıkacak, kitle markanın kalitesi hakkında şüphe duymaya başlayacaktır. Bu yüzden paylaşımların güncel olmasına ve haftalık plan üzerinden zaten birkaç kez paylaşılan bilgi ve içeriklerin tekrar paylaşılmamasına özen gösterilmelidir.

Diğer bir altın kural ise E-ticaret sitenizin sosyal medya sayfasında, E-ticaret sitenizde yer alan ürünlere ait görsellerin aynen paylaşılmaması gerektiğidir. Sitenize giren kullanıcılar bu görselleri zaten görüntüler. Sosyal medya adresleri artık daha profesyonel ve belirli bir temaya sahip görsellerin paylaşıldığı alanlardır. Buna bağlı olarak E-ticaret sitenizde yer alan görsellerin daha farklı versiyonları, dış çekimleri ve ya model üzerinde olmayan askıdaki halleri farklı konseptler ile sosyal medya sayfasında paylaşılmalıdır. Bu kapsamda hedef kitlenin dikkatini daha fazla çekerek, E-ticaret sitenize kullanıcı akış oranını yükseltiriz.

E-Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Yönetiminde Hatalar Neler?

E-ticaret sitelerinin sosyal medya yönetimindeki hatalar:

 • Bir sosyal medya sayfası sadece vitrin olarak kullanılıyor ve bu alanda yeterli açıklama, bilgi içeriğine yer verilmiyorsa hatalı bir yönetimden söz edilir.
 • E-Ticaret siteleri için sosyal medya yönetimi kapsamında, güncel olmayan ve sosyal medya nabzını takip etmeyen kalitesiz ürün görselleri paylaşılıyor ve satış hedefini çok fazla ön plana alan içerikler sık şekilde yayınlanıyorsa, yanlış bir yönetimden söz ederiz.